Folyóiratunk első közlésre szánt dolgozatokat vár megjelentetésre az alkalmazott nyelvtudomány tárgyköréből. A lap online változata évente kétszer, áprilisban és novemberben jelenik meg. Az aktuális számok (lektorált tanulmányok, könyvszemlék) lapzártája: március 15., október 15. A közlésre szánt kéziratokat Microsoft Word és .pdf fájlként a következő címre kérjük:
navju@yahoo.co.uk
navracsics.judit@uni-pannon.hu
A kézirat terjedelme ne haladja meg az 1 ívet (min. 30 000, max. 40 000 n)! Kérjük, a kéziratban ne alkalmazzanak tabulátorokat, stílusokat és elválasztást, s kövessék a következő formátumot:
Összefoglaló
A kézirat elején szerepeljen egy legfeljebb 1000 leütés hosszú, angol nyelvű; idegen nyelvű cikk esetén magyar vagy német nyelvű összefoglaló. Az összefoglalót Times New Roman (TNR) 11 pt. normál betűvel, szimpla sortávolsággal, sorkizárással, behúzás nélkül kérjük.
Szövegtörzs
A kézirat szövege TNR 14 pt. normál betűvel, szimpla sortávolsággal, sorkizárással, az első sor 0,5 centiméteres behúzásával készüljön, a margó minden oldalon 2,5 cm legyen. A fél oldalnál nagyobb ábrákat és táblázatokat kérjük a mellékletben elhelyezni, a szövegben sorszámozással hivatkozzanak rá. A táblázatok és ábrák száma és címe TNR 11 pt. normál betűvel készüljön, a felirat a táblázat esetében felül, középen, az ábra esetében alul, középen legyen elhelyezve. Az esetleges kulcsszavak kiemeléséhez félkövér, vagy dőlt betűket használjanak, felsorolásoknál pedig egységesen behúzást és – ha szükséges – bajuszos szöveget.
Szerző, cím, alcím, fejezetcímek
A szerző neve TNR 14 pt. normál betűvel szerepeljen kis kapitálissal, középre zárva. Kérjük feltüntetni a szerző munkahelyét és e-mail címét is a szerző neve alatt TNR 11 pt. normál betűvel. A cím legyen TNR 16 pt. félkövér középre zárva, az alcím és a szövegben szereplő további alcímek pedig TNR 15 pt. félkövér betűvel balra zárva.
Nyelvi példák
Nyelvi példák megadása dőlt betűvel történjen az esetleges hívószavaké félkövérrel. Használjuk a következő jelöléseket: /fonéma/, [hang], ’betű’.
Idézetek, hivatkozások
A szövegben szereplő „két sornál rövidebb idézeteket” kérjük idézőjelbe tenni.
A hosszabb – két sort meghaladó – idézetek külön bekezdésbe kerüljenek, 14-es betűnagysággal, idézőjel nélkül. Ilyenkor a sortávolság legyen szimpla, és mindkét oldalon legyen 1 cm a behúzás. Az idézet előtt és után hagyjanak 6 pt helyet.
Mindkét esetben kérjük, adják meg a pontos forrást. A hivatkozásokat (Grosjean, 1997) és a pontos hivatkozásokat (Grosjean, 1997: 123) formában kérjük megadni. Kérjük, legfeljebb két szerző vezetéknevét tüntessék fel, több szerző esetén alkalmazzák az et al. rövidítést (McLeod, et al., 1998: 23). Ha a szerző több, azonos évben kiadott művére hivatkoznak, az évszám utáni kis betűkkel különböztessék meg a műveket (Long, 1990a: 649-66) és (Long, 1990b: 251-85). A művek részletes adatait az irodalomjegyzékben kérjük megadni.
Jegyzetek
- A jegyzetek a szöveg után következzenek sorszámozva, TNR, 11 pt normál betűvel.
- A sortávolság legyen szimpla.
- Lábjegyzeteket ne használjanak.
Irodalom
Az összes felhasznált mű pontos megadása a kézirat végén szerepeljen. Kérjük, használja a következő példákban látható formátumot (TNR, 11 pt., szimpla sortáv, a bekezdés típusa függő, a szerző neve félkövéren, a magyar szerzők keresztneve elé ne kerüljön vessző, az évszámok a szerző neve után zárójelben jelenjenek meg, csak a könyvcímek legyenek dőlten szedve, a cikkek címét ne tegyék idézőjelbe, a kiadó neve kövesse a kiadás helyét, magyar nyelvű kiadványok és idegen nyelvű tanulmánykötetek esetében pp. jelet ne használjanak).
Amennyiben a közlésre szánt tanulmány nem magyar nyelvű, alkalmazkodjanak az adott nyelvben szokásos irodalomjegyzék formátumához.
Kötetek:
Latour, B. (1987) Science in Action. Cambridge, MA: Harvard University Press.
Stigler, F., Schweder, R. & Herdt, G. (eds., 1990) Cultural Psychology. Cambridge: Cambridge University Press.
Kiss J. (1995) Társadalom és nyelvhasználat. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó.
Folyóiratcikkek:
Long, M. (1990a) The least a second language acquisition theory needs to explain. TESOL Quarterly 24/4. pp. 649-66.
Long, M. (1990b) Maturational constraints on language development. Studies in Second Language Acquisition 12/3. pp. 251-85.
Réger Z. (1986a) A gyemeknyelvi utánzás kutatása a pszicholingvisztikában. Egy új szempont. Pszichológia 6/1. 93-134.
Réger, Z. (1986b) The functions of imitation in child language. Applied Psycholinguistics 7. pp. 323-352.
Tanulmánykötet adatai:
Klaudy, K. & Károly, K. (2000) The text-organizing function of lexical repetition in translation. In: Olohan, M. (ed.) Intercultural faultlines. Research models in translation studies I. Textual and cognitive aspects. Manchester, UK & Northampton, MA: St Jerome Publishing. 143-160.
Sulyok H. (1994) A dalmáciai „latinok”. In: Annus G., Bárdos J. és Lengyel Zs. (szerk.) II. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Konferencia 1992. Veszprém: Egyetemi Kiadó. 315-318.
Függelék
A mellékletek, függelékek a jegyzeteket és az irodalomjegyzéket kövessék (TNR, 11 pt., szimpla sortáv). A mellékletben szerepeljenek a nagyobb táblázatok és ábrák sorszámozva. Az ábrák legyenek fekete-fehérek, nyomdakész állapotban, a betűk pedig legyenek könnyen olvasható méretűek.
Recenziók
A recenziókat a szövegtörzsben leírtakhoz hasonlóan kérjük megszerkeszteni, hasábokat ne alkalmazzanak. A recenzált könyv szerzője és címe kerüljön a lap tetejére, TNR, 16 pt., félkövér, középre zárva, majd ugyancsak középre zárva, TNR 11 pt. normál betűvel zárójelben jelenjen meg a mű kiadási helye, a kiadó, a kiadás éve és a mű terjedelme a következőképpen:
David Graddol: The Future of English?
(London: The British Council. 1997. 64 p.)
Tisztelettel kérünk minden leendő szerzőt, hogy írása benyújtásakor vegye figyelembe a fent ismertetett szerkesztési útmutatót. Amennyiben a kéziratban formai hiányosságok fedezhetők fel, a kéziratot átszerkesztésre visszaküldjük.
A kéziratokat folyamatosan várjuk a szerkesztőségbe. Tekintettel arra, hogy a lektorálási és az utólagos szerzői módosítási munkák több hónapot is igénybe vehetnek, az egyes írások megjelentetése nem garantálható a beérkezésüket követő számban.
Minden szerző értesítést kap kézirata beérkezéséről, a lektorok által javasolt módosításokról, ill. arról is, ha a kézirat valamilyen ok miatt nem jelenhet meg a folyóiratban.